Lubunca ve Osmanlı’dan Günümüze Kuir Argosu

Indiana Üniversitesi’nde Orta Avrasya Çalışmaları ve Dilbilim alanlarında çalışan Nicholas Kontovas, Lubunca’yı kuir argo olarak incelediği araştırmasını 1 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 14:00’de SPoD ofiste bizlerle paylaşacak. Kontovas, konuşmasında Lubunca’nın Osmanlı döneminden gelen tarihçesinden, hangi dillerden ve kültürlerden etkilendiğinden bahsedecek.

Nicholas Kontovas hakkında:
Nicholas Kontovas, Chicago Üniversitesi Dilbilim bölümünde öğrenim görürken fonetik, dilbilim tarihi, sosyal dilbilim üzerine çalışmalar yaptı. 2006 yılında Çin’de geçirdiği bir yıllık değişim programı sırasında özellikle Xinjiang ve doğu Türkistan’ın Türkçe konuşulan bölgelerindeki azınlık dillerine ilgi duymaya başladı ve Uygurca öğrendi. Master tezini kuir dilinin tarihi gelişimi üzerine tamamladı. İngilizce ve Fransızca dillerini ana dili seviyesinde, Türkçe, Uygurca, Mandarin, Farsça, Modern Yunanca dillerini ise ileri seviyelerde konuşmaktadır.

SPoD Akademi Buluşmaları Hakkında:
SPoD Akademi Buluşmaları, 2016 Sonbahar’ında başlatmış olduğumuz, LGBTI+ ve kuir alanında gerçekleştirilmiş çalışmaların konuyla ilgilenen dinleyici kitlesiyle hızlı bir şekilde buluşmasını sağlayan aylık toplantılar dizisidir. Buluşmalar esnasında, alanında uzman ya da uzmanlaşma yolunda hızla ilerleyen akademi alan çalışanlarının altyapı, bilgi ve deneyim aktarımının gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.