SPoD Şehirlerarası Açılma Toplantısı Moderatör Eğitimi

SPoD yaklaşık 5 ay önce İstanbul içinde düzenlediği açılma toplantısı moderatör eğitimi çalışmasını şimdi ülke çapında diğer LGBTI örgütlenmelerine açıyor.

Eğer yaşadığınız şehirde açılma toplantıları düzenliyorsanız, veya yakın bir gelecekte kendi şehrinizde böyle bir çalışma yapmayı planlıyorsanız, SPoD kendi deneyimini ve eğitim programını sizinle paylaşmaya hazır.

İstanbul’da düzenlenen bu etkinliğimizin konaklama ve seyahat masrafları Friedrich Ebert Stiftung Derneği tarafından sağlanacak. 2.5 gün sürecek eğitim çalısması sonrasında Facebook ve Skype aracılığı ile destek/süpervizyon olanağı da sunulacak.

Kimler başvurabilir?

16 kisilik kontenjanı olan eğitim çalışmasına, sadece LGBTİ örgüt ve kurumların referansı ile başvurulabilir. Bireysel başvurular kabul edilmez. Süreklilik ve yeni baslatılacak açılma toplantılarının sorumluğunun tek kisi uzerinde olmaması ve katılımcıların birbirilerine destek olması icin her dernek, grup, oluşumdan 2-3 kisi eğitime kabul edilecektir. Öncelik LGBT örgütlenmesinin göreceli zayıf olduğu sehirlere ver-ilecektir.

Eğitim neyi kapsıyor?

SPoD Ruh Sağlığı Koordinatörü psikoterapist Necip Varan’ın gerçekleştireceği eğitim calışması 2.5 gün sürecek. 20 Kasım Pazar öğlen sona erecek eğitim sonrasinda zamanı olan katılımcılar saat 14.30 ile 16.30 arası gercekleşen SPoD açılma toplantısını da ilk elden deneyimleme fırsatı da olacak.

18 Kasım 2016 Cuma: Motivasyonel Görüşme Teknikleri. Motivasyonel görüşme tekni-kleri davranış değişikliğinin önemli olduğu alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır ve günümüzde artık bir terapi yöntemi olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Danışan odaklı ve ikilemin çözümünü hedefleyen bir yöntemdir. Motivasyonel görüşme kişinin değişmek veya değişmemek nedenlerini daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Etkinliği üstüne birçok araştırma yapılmış ve etkin bir yöntem olarak saptanmıştır. Motivasyonel görüşmede danışan uzmandır. Bilen danışandır. Eğitimizin ilk gününü bu tekni-kleri kendi deneyimlerimiz üzerinden öğreneceğiz.

Cumartesi 19 Kasım 2016: İkinci günümüzü açılma toplantılarının nasıl kurulacağı, genel kurallar, buz kırıcıların kullanımı, psikodrama örnekleri, açılma toplantısı program gelişimi ve grup dinamiklerini ile karşılanabilecek zorlukların nasıl aşılacağı üzerine çalışacağız.

Pazar, 20 Kasım 2016: Deneysel Grup Çalışması – Eğitimizin son gününde katılımcılar ile deneysel bir grup çalışması yapılacak ve katılımcıların grup deneyimi kazanması sağlanacaktır.

Daha sonra zamanı uygun olan arkadaslar 14.30 ile 16.30 arasında gerceklesen açılma toplantısına katılarak ilk elden grup çalışmasını deneyimlemiş olacaklar.

  • Eğitim çalışması ücretsizdir.
  • Konaklama ve seyahat masrafları Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği tarafından sağlanacaktır.
  • 2.5 günlük eğitimin tamamına katılım bekliyoruz. Eğitimin sadece başında ya da ortasında katılım mümkün değildir.
  • Sadece 20 Kasım Pazar öğleden sonraki SPoD açılma toplantısına katılım isteğinize bağlıdır.
  • Katilimci sayısı 16 olarak belirlenmiştir. Bir daha bu eğitim çalışmasını tekrarlamamız olası görünmediği için tam katılım sağlayacaksanız başvurun lütfen. Sizin yokluğunuz başka bir şehirden arkadaşın katılımını ve o sehirde kurulacak olası bir açılma toplantısının gercekleşmesini engelleyecektir.
  • Bu eğitimde İstanbul içi dernek, grup, oluşumlardan katılımcı kabul edilmeyecektir.

Başvuru için linkteki formu doldurmanızı rica ediyoruz: https://fotty.typeform.com/to/zIX7EJ

Aynı örgütten iki, üç kişi başvuruyorsanız tek bir başvuru formunu kullanabilirsiniz. Lütfen tüm katılımcıların isim, soyadı ve iletişim bilgilerini başvuru formuna yazınız.