2015 LGBTİ Yürüyüşü
2015 LGBTİ Yürüyüşü

Ekip

 • HAYAT ÇELİK hayat@OFİS KOORDİNATÖRÜ

  1980 Sivas doğumlu. 2001 Yılında Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulundan, 2008 yılında yine Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Sinema-TV Bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında eşcinsellik ve homofobi konulu “Yalnız Değilsin” adlı kısa metraj bir belgesel hazırladı. Turizm ve Medya sektöründe kısa dönem çalışmalarda bulundu. İş hayatında karşılaştığı bir ayrımcılık sonrasında SPoD’la tanıştı. İki yıl asistanlık görevinin ardından, 2014 yılında SPoD’da Ofis Koordinatörü olarak görev yapmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sona eren trans grup terapisi toplantılarını, Şubat 2013’ten bu yana her ay SPoD’ta organize etmeye başladı. Cinsiyet geçiş sürecine dair danışmanlık hizmeti vermekte ve çalışmalar yürütmektedir.

 • NEYİR ZEREY neyirzerey@AKADEMİ ALAN KOORDİNATÖRÜ

  Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra, Hollanda Amsterdam Üniversitesi’nde Toplumsal Cinsiyet, Cinsellik ve Toplum yüksek lisansını onur derecesi ile tamamladı. Yüksek lisans için yazdığı tezi, ARC-GS tarafından Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellik alanında 2011 yılı Hollanda Ulusal Tez ödülüne layık görüldü. Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Sosyoloji bölümünde doktora eğitimini sürdürmektedir. 2011 yılından bu yana ulusal ve uluslararası farklı seminer, kongre ve konferanslara konuşmacı olarak katılım göstermektedir. Bunların yanı sıra, profesyonel olarak araştırma sektöründe çalışmakta olup, bakanlıklar, üniversiteler, STK’lar için farklı araştırma projelerinde koordinatörlük yaptı. Eylül 2015’ten beri Co-Opinion’a akademik alanda, Ocak 2016’dan beri ise Research Turkey’e Publications Officer olarak destek vermektedir. 2016 Nisan ayından bu yana SPoD’ta Akademi Alan Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Ekim 2016’dan beri, yerel yönetimlerin faaliyetlerini izleme projesi olan SPoD Belediye Eşitlik Endeksi’nin yöneticiliğini yapmaktadır.

 • EREN KARA eren.kara@HUKUK VE ADALETE ERİŞİM ALAN KOORDİNATÖRÜ

  Lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı, Bahçeşehir Üniversitesi Gri (Gender Roles&Identities) Kulübü’nün eş başkanlığını yaptı. Üyesi olduğu öğrenci kulübü ile kampüste homofobi, transfobi karşıtı etkinlikler, feminist sempozyumlar, film gösterimleri düzenledi. Bireysel olarak, toplumsal cinsiyet ve hukuk ilişkisi üzerine okumalar yaptı. 2015 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Barosu’nda avukatlık stajını tamamladı ve avukatlık ruhsatını aldı. Nisan 2017 itibariyle SPoD bünyesinde Hukuk ve Adalete Erişim Alan Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

 • EMİRHAN DENİZ ÇELEBİ emirhan@ PROJE KOORDİNATÖRÜ

  Lisans eğitimini İngilizce Öğretmeni olarak bitirdikten sonra iki yıl Ankara'da TED Koleji'nde İngilizce Öğretmeni olarak çalıştı. Aralık 2014'te cinsiyetinin yasal olarak tanınması için mesleğinden istifa ettikten sonra Ocak 2015'te Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde yüksek lisana başladı ve trans erkekler üzerine odaklanan akademik çalışmalar yürütmeye başladı. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İletişim yüksek lisansına kayıt oldu. Kariyer hayatına sivil toplum alanında devam etmek isteyen Emirhan Deniz Çelebi, 2016 yılının Mart ayında SPoD'un yönetim kuruluna seçildi. Yönetim kurulunda bir sene görev yaptıktan sonra Nisan 2017'de İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin SEÇBİR ekibi ile SPoD'un ortak olarak yürüttüğü öğretmenlerin LGBTİ farkındalığına yönelik bir projede eğitim koordinatörü olarak çalışmaya başladı. Kendisi SPoD'un danışma hattının koordinatörlüğünü de yürütmekte, cinsiyet geçiş sürecine yönelik danışmanlık vermekte ve SPoD'un çalışma gruplarından biri olan TranSPoD'da savunuculuk çalışmaları organize etmektedir.

 • YEŞİM SELÇUK yesim.selcuk@PSİKOSOSYAL DESTEK ALAN KOORDİNATÖRÜ

  İstanbul Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü’nü ve Okan Üniversitesi’nde “Yetişkin Odaklı Klinik Psikoloji” Yüksek Lisans programını TÜBİTAK’tan karşılıksız burs alarak başarıyla tamamladı.
  Bağımlılık konusuna olan ilgisi sebebiyle Çapa Bağımlılık Tedavisi Eğitim Programını bitirdi. 2007-2013 arası okullarda bağımlılığa dair grup çalışmaları yürüttü; gençler ve ailelerine gönüllü danışmanlık hizmeti verdi. Yaklaşık bir yıl süreyle bir psikiyatri hastanesinin yatılı servisinin sorumlu psikoloğu olarak bireysel görüşmeler, aile grupları, stajyer eğitimleri, kurum içi ve kurum dışı eğitim faaliyetleri yürüttü. Yüksek lisans sonrası çeşitli kurumlarda psikoterapist, eğitimci ve süpervizör olarak görev aldı; okullar ve iş yerleri için eğitim çalışmaları tasarladı. Özellikle dezavantajlı bölgelerde sürdürülen projelere danışmanlık desteği verdi.
  Psikoterapide kişiye özgü, yaşamdan beslenen ve bütüncül yaklaşımı benimsemekte, ergen ve yetişkinlerle ağırlıklı olarak Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi ve Bağımlılık Terapisi yöntemleriyle çalışmaktadır. Muayenehanedeki çalışmalarının yanı sıra SPoD'da Psikososyal Destek Alan Koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.

 • NECİB VARAN necipvaran@RUH SAĞLIĞI PROGRAM KOORDİNATÖRÜ

  20 yıl boyunca İngiltere’de psikoterapist ve psikoseksüel terapist olarak hem devlet hem de vakıf kuruluşlarında görev yaptı. Erkek seks isçileri dahil çeşitli LGBTİ grupları, etnik azınlıklar, mülteciler ve isçi kesiminden gruplar ile cinsel sağlık, cinsiyet kimliği, madde bağımlılığı, travma, depresyon vb. zihinsel sağlık konularında çalışmalar yaptı. Psikoterapinin her kesime açık olmasını savunan Varan, Tayland’da üc yıl boyunca 40 yataklı bir rehabilitasyon merkezinin yöneticiliğini sürdürdükten sonra 2014 yılında İstanbul’a yerleşti. Halen kendi yerinde psikoterapist olarak danışanları ile çalışmanın yanı sıra, SPoD’un psikososyal destek alanı altında Ruh Sağlığı Program Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

 • SERDAR OCAKSÖNMEZ serdar@İLETİŞİM EŞ-KOORDİNATÖRÜ

  2014 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezun oldu. Üniversite 3. sınıfta Erasmus öğrenci değişimi programıyla 1 dönem Bükreş'te öğrenim gördü. Öğrenim hayatına İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Yüksek Lisans programında devam etmektedir. Üniversite son sınıfta tanıştığı Sivil Toplum alanıyla İstanbul'da çocuk ve gençlik çalışmaları kapsamında faaliyet gösteren örgütlerde gönüllü olarak atölye yürütücülüğü ve sosyal medya koordinatörlüğü görevlerini üstlendi. Sivil Toplum alanında gençlik, toplumsal cinsiyet, iletişim gibi konularda ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli eğitim ve proje katılımcısı ve düzenleyicisi oldu. İspanya'dan kabul edildiği AB projesinde 1 yıl boyunca çocuk ve gençlik çalışmalarında bulundu. Mart 2017 SPoD Aktivizm Programı’yla dernekteki çalışmalarına başladı ve Haziran ayından bu yana İletişim Eş-Koordinatörlüğü ve Ekim ayından bu yana Yönetim Kurulu Genel Sekreteri görevlerini sürdürmektedir.

 • MÜGE AKBASAN muge@İLETİŞİM EŞ-KOORDİNATÖRÜ

  İstanbul Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Şu anda yine aynı üniversitenin İnsan Hakları Hukuku bölümünde yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Lise ve üniversite yıllarında gençlik kamplarında koçluk yaparak, birlikte çalışma ve iletişim alanlarında deneyim kazandı. Üniversiteden sonra çeşitli alternatif medya ajanslarında hak odaklı habercilik üzerine editörlük ve muhabirlik yaptı. Hala gönüllü olarak haber yapmaya devam etmektedir. Profesyonel olarak dijital bir reklam ajansında Müşteri Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Mart 2017’de SPoD’un Aktivizm Programı’na katılarak dernek ile birebir ilişkilenme yaşadı. Derneğin iletişim ayağını güçlendirmek adına atölye ve eğitimlere katılmaya devam etmektedir. Haziran 2017’den bu yana İletişim Eş-Koordinatörlüğü ve Ekim ayından beri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir.

 • MERT KADIOĞLU mert.kadioglu@GÖNÜLLÜ KOORDİNATÖRÜ

  Boğaziçi Üniversitesi’nde 2012 yılında yabancı diller eğitimi lisans programına başladı; halen bu programa devam etmektedir. 2012 – 2013 yılları arasında, üniversite çapında halen faaliyet gösteren BULGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nde çeşitli gönüllü işler yaptı. 2013 yılından 2015 yılına kadar farklı dil okullarında yarı zamanlı İngilizce öğretmenliği yaptı. 2016 yılında Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde ve Hasan Ali Yücel Orta Okulu’nda stajyer öğretmen olarak göreve başladı. Aynı yılın başlarında, SPoD’a stajyer olarak çalışmaya başladı ve çeşitli gönüllü işlerde bulundu; Aralık 2016’dan bu yana Gönüllü Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.