SPoD LGBTİ’nin  ”LGBTİ Dostu Belediyecilik Protokol Metni”ni imzalamış olan Şişli Belediyesi ile bir süredir yaptığımız görüşmeler nihayet sonuçlarını vermeye başladı.

Rainbow Flag

Türkiye’de 10 ilden toplam 15 LGBTİ örgütünün bir araya gelerek hazırlamış olduğu “LGBTİ Dostu Kentler Talep Ediyoruz” bildirisinde de yer alan; Belediyelerin sağlık hizmetlerinin LGBTİ’lerin ihtiyaçlarını da gözetecek şekilde ücretsiz sağlanması (muayene, danismanlik, enjeksiyon, pansuman v.b.) ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhis ve tedavisinde ücretsiz ve anonim sağlık hizmetlerinin verilmesi talebi Türkiye’de ilk kez Şişli Belediyesi bünyesinde hayata geçiriliyor.

1 Ekim itibariyle Şişli Belediyesi’ne ait Sağlık İşleri Müdürlüğü Binası’nda bulunan polikliniğin çalışma saatleri uzatılarak, poliklinik bünyesinde bir aile hekimi haftanın 5 günü saat 20:00′a kadar hizmet vermeye başlamıştır. Ayrıca LGBTİ’lere yönelik sağlık hizmetlerinin daha geniş kapsamlı verilmesi amacıyla poliklinikte cinsel yolla bulaşan hastalıklar için 3 ayda 1 ücretsiz tahlil, rumuz ile kayıt ve anonim test imkanı sağlanacaktır.