Akademik Araştırma

Akademik Araştırma Talepleri için Dikkat Edilmesi Gerekenler

SPoD’un çalışma alanlarına yakın konularda araştırma yapmak için birçok arkadaşımız derneğimizle iletişime geçerek çeşitli konularda yardım istiyorlar. Hem bu süreci en verimli şekilde kısaltmak hem de derneğimiz ve akademi arasında sağlıklı bir ilişkilenme ortamını sağlamak adına bazı hususlarda fikrimizi ve araştırmacılardan beklentimizi madde madde belirtmeyi uygun gördük.

1. Araştırma için derneğimizle iletişime geçen arkadaşlarımızdan ilk planda bazı taleplerimiz olacak. Bunlar;

Araştırmanın türü (tez, ödev, araştırma, proje vb.), konusu, yöntemi ve SPoD’tan bu konuda ne beklendiğini belirten en fazla bir sayfalık bir yazı (İngilizce veya Türkçe),

*Araştırmacının özgeçmişi ve araştırdığı konuyla ilgili çalışmaları (varsa),

2. İlk değerlendirmenin ardından araştırmacının talepleri ve derneğimizin beklentilerinin uyuşması halinde araştırmacının, dernek ofisimizde ya da Skype yoluyla SPoD Akademi grubu ile görüşme yapması güçlü bir şekilde tavsiye ediyoruz.

3.SPoD kuruluş felsefesi itibariyle cinsiyetçilik, homofobi ve transfobi gibi her türlü ayrımcılıkla mücadeleyi kendine amaç edinmiştir. Bu yüzden, söz konusu araştırmanın bu tür söylemler içermemesi ve bu tür söylemlerin üretiminde kullanılmaması için araştırmacılardan bir taahhütname imzalamasını bekliyoruz.

4.Derneğimize araştırma için yapılan birçok başvuruda genel talep LGBT bireylere erişme konusunda oluyor. Bu taleplerin doğası itibariyle kişisel sosyalleşme pratikleriyle gerçekleşeceği ortadadır. Bu bağlamda, derneğimiz sadece “ortam” görevi görebilir ve araştırma sürecinde aktif bir şekilde insiyatif almaz. Araştırmacıların, derneğimizin herkese açık düzenlediği etkinliklere ve toplantılara katılarak sosyalleşme yoluyla bireylerle ilişkilenmesini en sağlıklı yol olarak görüyoruz.

5.Araştırmanın bir kopyasının SPoD kütüphanesine koymak üzere getirilmesini özellikle talep ediyoruz.

Her türlü iletişim için akademi@spod.org.tr mail adresini kullanabilirsiniz.

Akademik araştırma önerileri için stratejiler

Çalışmanın türüne göre bir sınıflandırma yapılabilir. Araştırmanın ciddiyeti ne kadar belirginse SPoD’un yardımı o kadar kapsamlı olabilir.

Araştırma talebindeki kişiyle toplantı da araştırmanın ciddiyetine göre şekillendirilebilir.

SPoD Akademi grubu danışma kuruluyla istişarede bulunarak araştırma eksikliği olan alanları belirleyebilir. Bu çalışma hem websitede yol gösterici bir kaynak olabilir hem de üzerine derinlemesine çalışılarak bir review makaleye doğru da evrilebilir.

SPoD Akademi grubundan belli bir kişi derneğin önceliklerini de göze alarak sadece bu konuyu koordine edebilir. 

SPoD Akademi’nin sunacağı akademik danışmanlık yalnızca yüksek lisans ve doktora seviyesindeki çalışmalara yöneliktir.