Ekibimiz

YÖNETİM KURULU

Onur Fidangül / Yönetim Kurulu Başkanı

onur@spod.org.tr

Türkiye, Belçika, İsrail, Filistin ve ABD’de çeşitli sivil toplum kuruluşlarında ekoloji, insan, kadın ve  LGBTİ hakları üzerine, kampanyalar direktörü asistanlığından, projeler koordinatörlüğüne; kuratör yardımcılığından gönüllü koordinatörlüğüne bir çok farklı profesyonel pozisyonda görev aldı. Avrupa Parlamentosu en genç milletvekillerinden, Almanya Yeşiller Partisi’den Terry Reintke’nin yanında iki ay asistanlık yaptı. Uluslararası Gay ve Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu, Ortadoğu – Kuzey Afrika Programı’nda çalıştı. Avrupa Genç Yeşiller Federasyonu (FYEG)’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Hala Küresel Genç Yeşiller (GYG) Yönetim Kurulu üyeliği yapıyor. ABD’de, Bennington College’da çatışma yönetimi ve sosyal hareketler üzerine lisansını bitirmeye çalışıyor. SPoD’dun kurucu üyelerinden olan Onur, 2016 Temmuz’dan beri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.

Hilal Başak Demirbaş / Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

hilal@spod.org.tr

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Genel Sosyoloji ve Metodoloji Yüksek Lisans Programına kabul edildi. Lisans ve yüksek lisans eğitim süresi boyunca çeşitli projelerin alan araştırmalarında yer aldı. Balıkçılık üzerine olan alan araştırması sonrasında ‘Alamana’ isimli belgeselin yapımcılığını üstlendi.  Queer Documentaries (www.queerdocumentaries.com) sitesinin proje sahibi ve içerik yöneticisidir. Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği / Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi’nin (CİSST/TCPS)  “Türkiye Hapishaneler Enformasyon Ağı” projesinde LGBTİ ve yabancı uyruklu mahpus alt ağları temsilcisidir. CİSST/TCPS yönetim kurulu üyesidir. SPoD’un Akademi Alanı, Sakatlık ve LGBTİ Çalışmaları, Mahpus LGBTİ Çalışma Grubu’nda aktif olarak çalışmaktadır.

Emirhan Deniz Çelebi / Yönetim Kurulu Üyesi-Genel Sekreter

emirhan@spod.org.tr

24 Mart 1990 doğumlu bir ​İngilizce öğretmeni olmasının yanısıra Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyoloji ve İstanbul Üniversitesi İletişim Sosyolojisi bölümlerinde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Akademide psikanalize, söylem analizine ve dilbilime ilgi duymaktadır. 2016 yılından beri SPoD yönetim kurulu üyesi olarak çalışmalarına devam eden Çelebi, derneğin uzmanlara verilen eğitimlerini organize ediyor, ruh sağlığı ve sosyal hizmet çalışmalarına ağırlık veriyor.

Rozerin Seda Kip / Yönetim Kurulu Üyesi-Sayman

rozerin.seda.kip@spod.org.tr

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2006 yılında mezun oldu.  2007 tarihinde serbest avukatlık yapmaya başladı. 2009 Yılında Canada Vancouver BC’de bir yıl dil eğitimi aldıktan sonra Simon Fraser Üniversitesinde üç aylık International Human Rights Issues Within The Cases konulu bir seminer programına dahil oldu. Döndüğünde insan hakları alanında çalışmayı hedefleyerek bir süre sonra kendi ofisini kurdu. 2012 yılından beri SPoD’un Hukuk ve Adalete Erişim alanında avukat olarak kampanya davalar yürütüyor. Türkiye hukuk ve ceza yargılamalarında müdahillik, cezasızlık gibi temel konularda çalışmalar yürüten Kip toplumsal etki yaratan etnik, dini, toplumsal cinsiyet yönünden ayrımcılık veya nefret söylemine yol açan davaların da yakın hukuki takipçiliğini yapmaktadır. Halen SPoD Yönetim Kurulunda yer alan Rozerin Seda Kip, aynı zamanda Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Hukuku bölümünde yüksek lisans yapmaktadır.

Serhat Kaçan / Yönetim Kurulu Üyesi

serhat@spod.org.tr

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu, şu anda Sabancı Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar yüksek lisansına devam ediyor. 2015 yılında Southern Illinois University Carbondale’da kamu politikaları yapımı üzerine yaz enstitüsüne katıldı.  SPoD’un 2014 yılında “Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlara Dur De!” adlı projesini yönetti. 2014-2016 yılları arasında SPoD’ta Akademik Alan Koordinatörlüğü yaptı. 2015 Eylül ayından beri trans kadınların istihdamındaki sorunlar üzerine araştırma yapmakta olan Kaçan, 2016 Nisan ayından bu yana da yönetim kurulunda yer almaktadır.

 

DENETLEME KURULU

Sedef Çakmak / Denetleme Kurulu Başkanı

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunudur. 2004 yılından itibaren Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nde gönüllü olarak çalıştı, bu süre içinde ulusal ve uluslararası platformlarda derneğin temsilciliğini üstlendi. Aynı dernekte 2007 yılında “Türkiye’de LGBTT Camiasını Güçlendirme” isimli uluslararası projede proje koordinatörlüğü yaptı. Çeşitli hibe programlarında bağımsız değerlendirici olarak çalıştı. “İt İti Isırmaz: Travesti ve Transseksüel Kadınların Sorunları” ve ” Eşcinsellerin ve Biseksüellerin Sorunları” isimli alan araştırmalarında araştırmacı olarak yer aldı. SPoD’un kurucu üyelerinden olan Çakmak, 2011-2016 yılları arasında yönetim kurulunda yer aldı. 2014 Yerel Seçimlerinde Beşiktaş Belediye Meclisi için aday oldu ve seçildi.

Erdal Partog / Denetleme Kurulu Üyesi

MSGSÜ Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını İnsan Hakları Hukuku alanında İstanbul Bilgi Üniveristesi’nde yaptı. 2002-2009 tarihleri arasında Lambdaistanbul LGBTT örgütünde gönüllü olarak bir çok çalışmada yer aldı. Bir dönem Uluslararası Af Örgütü yönetim kurulu üyeliği yaptı, aynı kurumda insan hakları eğitmeni olarak birçok çalışmaya katıldı. SPoD’un kurucularından olan Partog, 2012-2016 yılları arasında yönetim kurulunda yer aldı. Aynı zamanda edebiyat öğretmenliği yapmaktadır.

Türker Vatansever / Denetleme Kurulu Üyesi

 

OFİS ÇALIŞANLARI

Mehmet Akın / Genel Koordinatör

mehmet.akin@spod.org.tr

Galatasaray Üniversitesi İletişim fakültesi mezunu, halen Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji yüksek lisans öğrencisidir. Açık Radyo ve Agos gazetesinde yaptığı kısa dönemli gönüllü işlerden sonra, SPoD’ta uluslararası ilişkiler koordinatörü oldu. Derneğin üye olduğu uluslararası örgütler ILGA Europe, IGLYO ve ERA gibi derneklerle ve ülkelerin yabancı temsilcilikleriyle ilişkileri yürüttü. ‘LGBTİ-dostu sosyal politika belgeleri oluşturmak’ isimli bir projesinin yürütülmesinin yanı sıra 2016 Mayıs ayından beri Genel Koordinatör olarak çalışıyor.

Neyir Zerey / Akademi Alan Koordinatörü

neyirzerey@spod.org.tr

Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra, Hollanda Amsterdam Üniversitesi’nde Toplumsal Cinsiyet, Cinsellik ve Toplum yüksek lisansını onur derecesi ile tamamlamıştır. Yüksek lisans için yazdığı tezi ARC-GS tarafından Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellik alanında 2011 yılı Hollanda Ulusal Tez ödülüne layık görülmüştür. Orta Doğu Teknik Üniversite’sinde Sosyoloji bölümünde doktora eğitimini sürdürmektedir. 2011 yılından bu yana ulusal ve uluslararası farklı seminer, kongre ve konferanslara konuşmacı olarak katılım göstermektedir. Bunların yanı sıra, profesyonel olarak araştırma sektöründe çalışmakta olup, bakanlıklar, üniversiteler, STK’lar için farklı araştırma projelerinde koordinatörlük yapmıştır. Eylül 2015’ten beri Co-Opinion’a akademik alanda, Ocak 2016’dan beri ise Research Turkey’e Publications Officer olarak destek vermektedir. 2016 Nisan ayından bu yana SPoD’ta akademi alan koordinatörü olarak görev yapmakta, aynı zamanda yerel yönetimlerin çalışmalarını izleme projesi olan Belediye Eşitlik Endeksi’ni yürütmektedir.

Hayat Çelik / Ofis Koordinatörü

hayat@spod.org.tr

1980 Sivas doğumlu. 2001 Yılında Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulundan, 2008 yılında yine Kocaeli Üniversitesin’de İletişim Fakültesi Radyo-Sinema-TV Bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında eşcinsellik ve homofobi konulu “Yalnız Değilsin” adlı kısa metraj bir belgesel hazırladı. Turizm ve Medya sektöründe kısa dönem çalışmalarda bulundu .İş hayatında karşılaştığı bir ayrımcılık sonrasında SPoD’la tanıştı. İki yıl asistanlık görevinin ardından, 2014’ten itibaren SPoD’da Ofis Koordinatörü olarak çalışmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sona eren trans grup terapisi toplantılarını, Şubat 2013’ten itibaren her ay SPoD’ta organize etmeye başladı. Cinsiyet geçiş sürecine dair danışmanlık hizmeti vermekte ve çalışmalar yürütmektedir.

 

ALAN KOORDİNATÖRLERİ

Cihan Hüroğlu / Sosyal ve Ekonomik Haklar Alan Koordinatörü

cihanhuroglu@spod.org.tr

İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Lisans, Essex Üniversitesi İnsan Hakları Teori ve Pratiği Yüksek Lisans programlarından mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme dalında doktora öğrencisi. 2001 senesinden itibaren Lambdaistanbul LGBTT Derneği’nde çeşitli alanlarda gönüllü olarak çalıştı. 2007 yılından itibaren Friedrich-Ebert- Stiftung Derneği’nde Sendikal Çalışmalar ve Ekonomik ve Sosyal Politikalar alanında proje koordinatörü ve danışman olarak çalışmaktadır. SPoD’un kurucu üyelerindendir ve 2011-2016 yılları arasında yönetim kurulunda yer almıştır. Derneğin şu anda sosyal ve ekonomik haklar alnındaki çalışmalarını koordine etmektedir.

Necip Varan / Ruh Sağlığı Alan Koordinatörü

necipvaran@spod.org.tr

20 yıl boyunca İngiltere’de psikoterapist ve psikoseksüel terapist olarak hem devlet hem de vakıf kuruluşlarında görev yaptı. Erkek seks isçileri dahil çeşitli LGBTİ grupları, etnik azınlıklar, mülteciler ve isçi kesiminden gruplar ile cinsel sağlık, cinsiyet kimliği, madde bağımlılığı, travma, depresyon vb. zihinsel sağlık konularında calışmalar yaptı.  Psikoterapinin her kesime açık olmasını savunan Varan daha sonra Tayland’da üc yıl boyunca 40 yataklı bir rehabilitasyon merkezinin yöneticiliğini sürdürdükten sonra 2014’te İstanbul’a yerleşti. Halen kendi yerinde psikoterapist olarak danışanları ile calışmanın yanısıra SPoD Ruh Sağlığı Koordinatörü görevini gönüllü olarak sürdürmektedir.

Mert Kadıoğlu / Gönüllü Koordinatörü

mert.kadioglu@spod.org.tr

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2012 yılında yabancı diller eğitimi lisans programına başladı; halen bu programa devam etmektedir. 2012 – 2013 yılları arasında, üniversite çapında halen faaliyet gösteren BULGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’de çesitli gönüllü işler yaptı. 2013 yılından 2015 yılına kadar farklı dil okullarında yarı zamanlı İngilizce öğretmenliği yaptı. 2016 yılında Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde ve Hasan Ali Yücel Orta Okulun’da stajyer öğretmen olarak göreve başladı. Aynı yılın başlarında, SPoD’a stajyer olarak başladı ve çeşitli gönüllü işlerde bulundu; Aralık 2016’dan itibaren gönüllü koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.