Eylül 2014 Faaliyet Raporu

Trans Terapi Toplantıları Devam Ediyor

SPoD LGBTİ’den Hayat Çelik’in ve Uzman Psikiyatrist Dr. Seven Kaptan’ın gönüllü işbirliğiyle Şubat 2013’ ten itibaren her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Trans Grup Terapisi Toplantıları’nın on yedincisi, 10 Eylül Çarşamba günü SPoD ofisinde 18 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Grup terapisi; trans bireylerin yaşadıkları sorunlar etrafında ortak bir dayanışma duygusu geliştirmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları ve geçiş süreçlerini bu vesileyle daha kolay tamamlamaları amacıyla düzenleniyor.

Her ayın ilk çarşambası SPoD ofisinde 19.00 – 20.30 arasında gönüllü olarak gerçekleştirilen toplantıların yapılabilmesi için, katılımın en az 5 en fazla 20 kişi ile sınırlı olması sebebiyle katılmak isteyenlerin transterapi@spod. org.tr adresine yâda 0530 952 80 77’ye katılım durumlarını iletmeleri gerekiyor.

Türkiye’nin İlk LGBTİ Meclisi İçin Toplanıldı

Kadıköy Kent Konseyi’nde oluşturulması düşünülen “LGBTİ Meclisi” hazırlık toplantısı Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Hazırlık toplantısına; Listag, Lambdaistanbul, Hevi LGBTİ İnisiyatifi, SPoD LGBTİ ve bağımsız aktivistler katıldı.

Toplantıda meclisin adının ne olacağına ve nasıl bir strateji izleneceğine dair tartışmalar yapıldı. LGBTİ meclisi toplantıları devam etmektedir.

SPoD LGBTİ, Kadıköy Kent Konseyi’nin 7.Olağan Genel Kurulunda

Kadıköy Kent Konseyi’nin 7. Olağan Genel Kurulu, 18 Eylül 2014’de Kozzy Konferans Salonu’nda yapıldı. Kadıköylü’lerin yoğun ilgisiyle yapılan genel kurula, 135 genel kurul üyesi oy kullanmak üzere katıldı.

Genel Kurulda oy kullanmak için SPoD LGBTİ adına Deniz Zenan Şapka da oy kullandı. Kurulda yeni kurulan meclisler arasında “LGBTİ Meclisi” de katılımcıların oy birliği ile kuruldu.

SPoD Engelli LGBTİ, Engelli Hakları Atölyesi’ne Katıldı

SPoD Engelli LGBTİ, Engelli Hakları Atölyesi’nin 20 Eylül Cumartesi günü Mimarlar Odası’ndaki toplantısına katıldı.

Engelli LGBTİ Çalışma Grubu, toplantıda işitme engelli LGBTİ’ler için hazırladıkları videolardan bahsetti. Videolar, Engelli Hakları Atölyesi’ne ait Facebook sayfası olan Engelli Hakları Forumu tarafından paylaşıldı.

Toplantıda; ihmalin, önyargının ve bilgisizliğin yalnızca engellilere yönelik olmadığı; çoğu kesimin benzer sıkıntılarla karşı karşıya kaldığı dile getirilirken, atölye kurucuları, toplantı sonucunda ortak karar olarak açıklanan 3 Aralık mitinginde LGBTİ’leri de beraberlerinde görmek istediklerini dile getirdi.

SPoD LGBTİ, Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın Eğitiminde

17 Eylül 2014 ve 21 Eylül 2014 tarihleri arasında Serhat Kaçan, Hilal Başak Demirbaş, Sinan Eğrikavuk ve Bahar Cansu Kara olmak üzere dört kişi TOG (Toplum Gönüllüleri Vakfı)’nın düzenlemiş olduğu Küçük Proje Destek Hibesi’nden kazanılan fonun nasıl yönetileceği ve bu projeleri oluştururken nelere dikkat edilmesi gerektiğini odak alan, bunun yanı sıra cinsel sağlık ve üreme sağlığı, toplumsal cinsiyet ve Türkiye’nin bu noktadaki tarihsel gelişimi/değişimini içeren eğitime katıldı.  Bu eğitimin sonunda LGBTİ’ler içinde HIV-AIDS yayılım hızını azaltmayı ve LGBTİ’leri bu konuda bilinçlendirmeyi hedef alan bir proje yazıldı.

SPoD LGBTİ, Denge Denetleme Ağı Koordinasyon Toplantısına Katıldı

26-28 Eylül tarihleri arasında Adana’da gerçekleştirilen Denge ve Denetleme Ağı Koordinasyon Grubu Toplantısı’na SPoD LGBTİ Siyasi Temsil Alan Koordinatörü Sezen Yalçın katıldı.

Önümüzdeki dönemde denge ve denetleme ilkelerinin hayata geçirilmesi için yürütülecek kampanyaların planlandığı koordinasyon toplantısında, adil bir siyasi rekabet ortamı için seçim kampanyalarının finansmanının şeffaf bir biçimde gerçekleştirilmesi için farkındalık ve baskı oluşturma çalışmalarının hazırlıkları yapıldı.

Ayrıca yine önümüzdeki dönemde gündeme gelmesi beklenen yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili siyasi partilere demokratik bir anayasa ihtiyacının hatırlatılması ve sivil toplumun taleplerini göz önünde bulundurarak katılımcı bir süreçle yeni anayasa sürecini yürütmeleri yönünde çağrı yapılmasına karar verildi.

“LGBTİ Hakları Eğitici Eğitimi”

26, 27 ve 28 Eylül’de Ankara Tunalı Otel’de Uluslararası Af Örgütü tarafından “LGBTİ Hakları Eğitici Eğitimi” gerçekleştirildi. Eğitime SPoD LGBTİ adına Deniz Zenan Şapka katıldı.

Eğitimde genel olarak “İnsan Haklarına Giriş ve Ayrımcılık, LGBTİ Mitler ve Tarihi, Uluslararası Sözleşmeler ve Kararlar” gibi başlıklara değinildi. Ayrıca farklı modül ve canlandırmalarla katılımcıların çalışmaları sunuldu.

Türkiye’de LGBTİ Bireylerin Sosyal ve Ekonomik Sorunları Araştırma Anketi Sonuçlandı

SPoD LGBTİ’den Volkan Yılmaz’ın ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu’ndan İpek Göçmen’in yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Türkiye’de LGBTİ Bireylerin Sosyal ve Ekonomik Sorunları Araştırması” kapsamında uygulanan online anketin sonuçları açıklandı.

İlerleyen zamanda kamuoyu ile paylaşılacak olan çalışma, ulaştığı hedef kitle sayısı ve çalışmanın kapsamı açısından bir ilk olma özelliği taşıyor.

“Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılıkla Eğitim Ortamında Mücadele Etmek”

SPoD LGBTİ ve SEÇBİR’in 27 Eylül Cumartesi günü Bilgi Üniversitesi Santralİstanbul Kampüsünde düzenlediği “Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılıkla Eğitim Ortamında Mücadele Etmek Sempozyumu” büyük bir katılımla tamamlandı.

Sempozyumun birinci oturumunda, Kenan Çayır’ın moderatörlüğünde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık üzerine disiplinler arası yaklaşımlar sunuldu.

SPoD LGBTİ Danışma Kurulu Üyesi Melek Göregenli, görünürlüğün öneminden bahsetti. SPoD LGBT’den Volkan Yılmaz ise konuşmasında, eğitimde LGBTİ bireylerin yaşadığı sorunlara değindi. Volkan Yılmaz’a göre, eğitimde çeşitlilik gözetilmeli, öğrencilerin özel hayatlarının gizliliği sağlanmalı, heteroseksüel ve LGBTİ öğrenciler arasında sosyal çevre yaratılmalı, eğitimciler çeşitlilik ve LGBTİ üzerine eğitilmeli ve eğitim mekânları cinsiyetsizleştirilmeli.

Sempozyumda, deneyimlerden ve problem paylaşımlarından ortaya çıkan en büyük ortak konu, okullarda tuvaletlerin kadın ve erkek olarak ayrı olması; bunun özellikle trans olmak üzere LGBTİ bireylere zorluk yaratmasıydı.

Sempozyumu takiben SPoD LGBTİ çatısı altında LGBTİ Eğitim Çalışma Grubu oluşturulup, çalışmaların bu grubun bünyesinde sürdürülmesi hedefleniyor.

SPoD LGBTİ Eğitim Çalışmaları Grubu’nun ilk toplantısı ilerleyen süreçte sizlere duyurulacak.

Etkinlikle ilgili haber:http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=17612

SPoD Akademi Toplantıları Devam Ediyor

SPoD LGBTİ Akademik Çalışmalar Grubu 29 Eylül Pazartesi günü, Cüney Çakırlar ve Serkan Delice’nin hazırladığı; Cinsellik Muamması kitabından Serkan Delice’nin gerçekleştirdiği “Bir An Durup Düşünmek: Dayatılan Kimlikler ve Temsil Siyasetinin Bedelleri” Deniz Kandiyoti ile Röportaj ve Cenk Özbay’ın “Rent Boy’ların Queer Öznelliği; İstanbul’da Norm-Karşıtı Zaman, Mekân, Cinsellik ve Sınıfsallık” makalesini tartıştı. SPoD Akademi her Pazartesi saat 19.00’da SPoD ofiste toplanıyor.

SPoD LGBTİ Mahpuslar Çalışma Grubu Çalışmalarına Devam Ediyor

SPoD LGBTİ Mahpuslar Çalışma Grubu, hapisteki LGBTİ’lerin haklarını, sorunlarını, taleplerini konuşmak ve LGBTİ’lere ilişkin hükümet ve Adalet Bakanlığı tarafından gündeme alınan hapishane düzenlemelerini tartışmak üzere 30 Eylül’de SPoD ofisinde buluştu.

Grup,  savunuculuk faaliyetlerine öncelik vererek hapishanedeki LGBTİ mahkûmlara ulaşmayı ve ilgili bölümlerde okuyan öğrencilerle  iletişime geçip birlikte çalışmalar yapmayı hedefliyor.

Etkinlikle İlgili Haber:http://kaosgl.org/sayfa.php?id=17602

SPoD LGBTİ, ILGA Avrupa’nın Yıllık Toplantısına Katılacak

Ekim ayında Riga’da 18.’si düzenlenecek olan ILGA Avrupa yıllık toplantısına SPoD LGBTİ adına Sezen Yalçın katılacak.

Sürdürülebilir Değişime Öncülük Etmek temasıyla gerçekleştirilecek olan konferansa 48 ülkeden yaklaşık 350 LGBTİ aktivisti katılacak.

SPoD LGBTİ, Desteğinizi Bekliyor

SPoD LGBTİ olarak sürdürmekte olduğumuz çalışmalar büyük oranda derneğin kendi kaynakları olan, üye aidatları ve destekçilerin bağışlarıyla yürütülmektedir.

Aşağıdaki linkten derneğimize üyelik formu doldurduktan sonra, ‘ASPOD’ yazıp 3544’e mesaj atarak, 10 TL’lik aidatlarınızı çok kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Bağışlarınızla devam ettirdiğimiz çalışmalarımızdan haberdar olmak isterseniz, mailinizi duyuru grubumuza ekleyerek aylık faaliyet raporlarımızı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Derneğimize üye olmak için TIKLAYIN!

Raporu PDF Formatında Okumak İçin TIKLAYIN!