SPoD Belediye Eşitlik Endeksi Projesi Paydaş Toplantısı 20-21 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleşti

LGBT-Flag-Color-Codes-Large_pantonesiz

SPoD’un 2016 yılının Ekim ayında başladığı Belediye Eşitlik Endeksi Projesi’nin (SBEE) paydaş toplantısı projenin 3. ayında, 20-21 Ocak’ 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. Etkinliğin ilk günü Ankara, Mersin, Bursa, Eskişehir, İzmir, Diyarbakır, Çanakkale ve İstanbul’dan gelen 14 LGBTİ aktivistiyle bir araya gelindi. Etkinliğin ikinci gününde ise Ankara, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Mersin illerinden gelen 20 belediye ve STK temsilcisiyle paydaş toplantısının belediye ayağı gerçekleştirildi.

S1_KeensElectionNightguide_2044Her iki gün oturumların başında LGBTİ sosyal hareketinin ve SPoD’un siyasi katılım alanında gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bir sunum gerçekleştirilerek Belediye Eşitlik Endeksi projesinin arka planının anlaşılması hedeflendi. LGBTİ hareketinin Türkiye’de yerel yönetime dair yaptıklarından başlayarak, SPoD’un 2013 yılında gerçekleştirdiği Siyaset Okulu’nun bir çıktısı olarak beliren Türkiye’deki LGBTİ’lerin taleplerinin neler olduğu konusuna değinildi.

hrc-assets.s3-website-us-east-1.amazonaws.com__files_assets_resources_mei-2016-final.pdfİlerleyen oturumlarda ise Belediye Eşitlik Endeksi projesinin amaçlarından, bu projenin tabanını oluşturabilecek önceki endeks çalışmalarının niteliklerinden ve projenin 2.ayında gerçekleştirilen danışma kurulu toplantısının katkılarından bahsedildi. Sonrasında Belediye Eşitlik Endeksi uygulamasının Amerika’da nasıl gerçekleştiği katılımcılarla paylaşıldı. SBEE’nin neye hizmet edeceğinin anlatıldığı bölümde, temel olarak SBEE’nin amacının Hareketin yerel yönetimler kapsamında bugüne kadar attığı adımların somut bir çıktı olarak görülebilmesi, bu kapsamda hareket etmek isteyen belediyeleri neler yapabilecekleri yönünde teşvik edilebilmesi olarak özetlendi.Yani aslında bu endeksin kapsamlı bir eylem planı niteliğinde olmasının beklendiğine işaret edildi.

Projenin amaçları arasında bulunan unsurları da bir daha hatıratmak gerekirse:

1) Yerel yönetimler nezdinde LGBTİ’lerin taleplerinin gerçekleşmesi,

2)  LGBTİ hakları kapsamında uzun soluklu politikalar yaratılması,

3) “İyi örnekler”le belediyelere yönelik teşvikler yaratılması,

4) LGBTİ eşitliğinin yerelde vücut bulması ve belediyelerin faaliyetlerinin gelişmesi için ortak bir platform oluşturulması bu amaçlar arasında yer almakta.

Her iki günde de, aktivistlerin ve belediyelerin  birbirleriyle yaşadıkları deneyimlerine ve mevcut iletişimlerine dair önemli bilgiler elde edildi. İlk gün, bir araya gelinen aktivisitler, bulundukları illerdeki belediyelerle ilişkilenmelerine dair deneyimlerini sundular. Gerçekleştirdikleri ve gerçekleştiremedikleri projeler hakkında iç görüler iletirken bir yandan da, gerek diğer illerdeki ilişkilenmelerden gerekse mevcut planlarından yola çıkarak önümüzdeki zamanda belediyelerle olan ilişkilenmelerinin ne yönde ilerleyeceğine dair gelecek planlarından da bahsettiler.

Son olarak her iki gün de katılımcılar, danışma kurulu toplantısı sonrasında toparlanan SBEE kriterleri üzerine yorumlarını illettiler. Kriterlerin uygulanabilirlikleri üzerine gerçekleştirilen tartışmaların akabinde, tüm listenin yol gösterici olduğu ve her iki paydaş grubu için eylem planı niteliği olduğu geri bildirimi alındı.

group photo_rev_web

Medya paylaşımları / Media Coverage:

Kaos GL‘nin paydaş toplantısının ilk günü hakkındaki haberine ve bu haberin LGBTI News tarafından yapılan İngilizce çevirisi için turuncu ile belirtilen linklere; Bianet‘in ise toplantının ikinci günü üzerine odaklanan haberi ve haberin LGBTI News tarafından gerçekleştirilen İngilizce çevirisi için ise yeşil ile belirtilen linklere tıklamanız yeterli olacaktır.

The first day of the event has been covered by Kaos GL and the English version of the news can be found at LGBTI News website. For the second day, Bianet shared their insight on the meeting and the English translation of the article was effectuated by LGBTI News.

 

Daha fazla bilgi: Proje hakkında daha fazla bilgi almak için neyirzerey@spod.org.tr adresine e-mail gönderebilirsiniz.