SPoD Hollanda’da; Türkiye’de LGBT olmayı anlattı

SPoD Hollanda’da; Türkiye’de LGBT olmayı anlattı

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) Yönetim Kurulu Üyeleri Sedef Çakmak ve O. Cihan Hüroğlu Hollanda'nın Eindhoven ve Lahey kentlerinde gerçekleştirilen iki toplantıda Türkiye'de yaşayan LGBT'lerin sorunlarını anlattılar.

CHP Milletvekili Prof. DrBinnaz Toprak, İstanbul LGBTT Derneği TemsilcisiŞevval Kılıç, Pembe Hayat Derneği Genel Sekreteri Sinem Kuzucan ve LISTAG LGBT Aileleri Istanbul Grubu temsilcisi Şule Ceylan'ın da katıldığı toplantılarda, Türkiye'de çalışma hayatında LGBT'ler, seks işçilerinin ve trans bireylerin sorunları ve nefret cinayetleri konuları ele alındı.

Eindhoven Belediye Binasında gerçekleştirilen toplantıda Eindhoven Belediye Encuman Üyesi L.Scholten,  Uluslararasi Af Örgutu Orta Avrupa ve Asya Bölüm Başkani Henk Hulshof ve FNV sendikası temsilcisi Lucia van Westerlaak da birer konuşma yaptılar. Hollanda Türkiyeli İşçiler Birliği HTIB, HTKB ve ETÜD kurumlarının ortaklaşa gerçekleştirdiği toplantılara ağırlıklı Türkiye kökenli göçmen bireyler olarak yaklaşık 150 kişi katıldı.

Toplantıda Holllanda'da halen Türkiye kökenli LGBT bireylerin Türkiyeli kimliği üzerinden örgütlenen derneklerde görünür olamadığı,  bu açıdan Türkiyeli LGBT'ler ile ortak sorunların paylaşıldığı ortaya çıktı. Binnaz Toprak Türkiye'de ayrımcılık sorununu geniş bir çerçeveden tanımlayarak yaptığı araştırmalarda LGBT'ler ile ilgili verileri paylaştı ve parlamentodaki çalışmalarını anlattı. Bunun yanında Türkiye'de trans seks işçilerinin sorunları, LGBT ailelerinin yaşadığı süreçler ve sendikalarda LGBT'lerin daha görünür ve aktif olabilmesi önündeki engeller katılımcıların da katkılarıyla konuşuldu.

(25.09.2012-SPoD /Hollanda/Cihan)